Skip to content

609 Spruce St

Roselle, NJ 07203

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block2004
Lot41
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,625
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
48%
Improvement Value:$66,300
52%
Total Assessment$127,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,086+2.6%
2024$10,808-0.1%
2023$10,818+0.3%
2022$10,784+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$220,000

From: CRINSHAW, JERRY R & BAKER, KAREN , CRINSHAW, JERRY R & BAKER, KAREN

To: SOLARZANO, MARCO & SOLORZANO, KEVIN

Sq Ft1,625DeedBook 6294, Page 337Recorded11/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920