Skip to content

112-116 E 2nd Ave

Roselle, NJ 07203

Commercial

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Mar 24, 1995

Property Information

Block3101
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-B-A-10UG
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,100
40%
Improvement Value:$185,900
60%
Total Assessment$312,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,128+2.6%
2024$26,448-0.1%
2023$26,473+0.3%
2022$26,389+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4226, Page 170

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 3452, Page 140