Skip to content

343 W 5th Ave

Roselle, NJ 07203

Built 1919

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Mar 14, 2013

Property Information

Block5603
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,500
49%
Improvement Value:$64,200
51%
Total Assessment$124,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,843+2.6%
2024$10,571-0.1%
2023$10,581+0.3%
2022$10,547+1.3%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$135,000

From: JEFFERS,JENNIFER &DUNDAS,BERNADETTE

To: TETTEH, MILDRED

Sq Ft1,380DeedBook 5950, Page 103NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded4/26/2013

Property Sale

Sale
$329,560

From: JEROME,KERNILDE JEAN

To: JEFFERS,JENNIFER &DUNDAS,BERNADETTE

Sq Ft1,380DeedBook 5691, Page 266Recorded1/7/2008

Property Sale

Sale
$152,155

From: SEC OF HUD

To: JEROME, KERNILDE JEAN

Sq Ft1,380DeedBook 5166, Page 133NU CodeGovernment (15)Recorded9/5/2001

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4389, Page 169

Property Sale

Sale
$109,000
DeedBook 3450, Page 749

Property Built

Built

Year Built: 1919