Skip to content

727 Franklin Terr

Roselle, NJ 07203

Last Sale Price
$102,500
Last Sale Date
Aug 16, 1994

Property Information

Block7204
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1.5S-F-F-1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage903
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
56%
Improvement Value:$53,900
44%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,773+2.6%
2024$10,503-0.1%
2023$10,513+0.3%
2022$10,479+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 4144, Page 17