Skip to content

625 Sheridan Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1930

Last Sale Date
Dec 12, 2015

Property Information

Block1003
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,805
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,600
45%
Improvement Value:$142,200
55%
Total Assessment$260,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,530+2.5%
2024$11,246+4.8%
2023$10,729+0.7%
2022$10,656+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930