Skip to content

500 Sherman Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1930

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Mar 11, 2024

Property Information

Block1005
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,600
43%
Improvement Value:$161,700
57%
Total Assessment$283,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,525+4.6%
2024$11,974+4.8%
2023$11,425+0.7%
2022$11,347+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000

From: KANNAN, PRASANNA & BASKARAN, D N

To: GUERRERO,DAVID & D & LUCERO,A

Sq Ft1,454DeedBook 6541, Page 2095NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/1/2024

Property Sale

SaleMulti
$307,000

From: LUDLAM, SEAN & KIM, LUDLAM, SEAN & KIM

To: KANNAN, PRASANNA & BASKARAN, D N, KANNAN, PRASANNA & BASKARAN, D N

Sq Ft1,488DeedBook 6020, Page 170Recorded9/2/2014

Property Sale

SaleMulti
$362,000

From: BECKMANN, FLORENCE

To: LUDLAM, SEAN & KIM

DeedBook 5529, Page 674Recorded9/12/2005

Property Built

Built

Year Built: 1930