Skip to content

426 Galloping Hill Rd

Roselle Park, NJ 07204

Built 1941

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 30, 2002

Property Information

Block1009
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
43%
Improvement Value:$149,100
57%
Total Assessment$261,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,315+2.6%
2024$11,030+2.5%
2023$10,762+0.7%
2022$10,689+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From: QUINN, SHIRLEY S & THOMAS

To: ECKMEDER, KAREN L

DeedBook 5352, Page 863Recorded1/13/2003

Property Built

Built

Year Built: 1941