Skip to content

341 Clay Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1920

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Nov 5, 2018

Property Information

Block1010
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,887
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
44%
Improvement Value:$155,300
56%
Total Assessment$279,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,348+2.5%
2024$12,043+4.8%
2023$11,490+0.7%
2022$11,412+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,887DeedBook 6295, Page 703NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/13/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920