Skip to content

335 Pershing Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1912

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Feb 14, 1992

Property Information

Block1012
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,704
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,500
42%
Improvement Value:$164,200
58%
Total Assessment$282,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,498+2.5%
2024$12,190+4.8%
2023$11,630+0.7%
2022$11,551+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3822, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1912