Skip to content

334 Sheridan Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1920

Last Sale Price
$278,000
Last Sale Date
Jul 2, 2019

Property Information

Block1013
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
50%
Improvement Value:$117,700
50%
Total Assessment$235,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,398+2.5%
2024$10,142+4.8%
2023$9,676+0.7%
2022$9,610+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$278,000

From:

To:

Sq Ft1,352DeedBook 6330, Page 171Recorded7/8/2019

Property Sale

SaleMulti
$43,220
DeedBook 4535, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1920