Skip to content

510 Colfax Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1952

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 25, 2017

Property Information

Block106
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,357
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
49%
Improvement Value:$117,100
51%
Total Assessment$229,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,151+2.5%
2024$9,900+4.8%
2023$9,446+0.7%
2022$9,381+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,357DeedBook 6206, Page 276Recorded8/7/2017

Property Sale

SaleMulti
$225,000

From:

To:

Sq Ft909DeedBook 5915, Page 961Recorded7/24/2012

Property Sale

SaleMulti
$155,500
DeedBook 3603, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1952