Skip to content

213 Pershing Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1905

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Oct 21, 2004

Property Information

Block1101
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
35%
Improvement Value:$152,900
65%
Total Assessment$236,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,451+2.5%
2024$10,194+4.8%
2023$9,726+0.7%
2022$9,659+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$315,000

From:

To:

DeedBook 5467, Page 276Recorded11/18/2004

Property Sale

SaleMulti
$215,000

From:

To:

DeedBook 5375, Page 407Recorded6/6/2003

Property Built

Built

Year Built: 1905