Skip to content

221 Sherman Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2023

Property Information

Block1102
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
52%
Improvement Value:$108,200
48%
Total Assessment$223,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,868+2.5%
2024$9,624+4.8%
2023$9,182+0.7%
2022$9,120+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$208,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6202, Page 663Recorded7/21/2017

Property Sale

SaleMulti
$255,000

From:

To:

DeedBook 5739, Page 945Recorded11/12/2008

Property Sale

SaleMulti
$156,000

From:

To:

DeedBook 5157, Page 185Recorded8/14/2001

Property Sale

SaleMulti
$8,500
DeedBook 3532, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1907