Skip to content

538 Grant Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1934

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 27, 2020

Property Information

Block1105
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,711
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,700
39%
Improvement Value:$179,500
61%
Total Assessment$295,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,051+2.5%
2024$12,729+4.8%
2023$12,145+2.8%
2022$11,812+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,711DeedBook 6380, Page 2860NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/8/2020

Property Built

Built

Year Built: 1934