Skip to content

154 Sheridan Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1890

Last Sale Price
$64,000
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block1108
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,543
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,500
44%
Improvement Value:$153,800
56%
Total Assessment$272,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,038+2.5%
2024$11,742+4.8%
2023$11,202+0.7%
2022$11,126+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$310,000

From:

To:

DeedBook 5430, Page 41Recorded5/13/2004

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 4820, Page 173

Property Sale

SaleMulti
$89,500
DeedBook 4183, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1890