Skip to content

623 Myrtle Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1950

Last Sale Price
$359,000
Last Sale Date
Nov 4, 2020

Property Information

Block110
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,595
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
46%
Improvement Value:$144,300
54%
Total Assessment$269,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,906+2.5%
2024$11,612+4.8%
2023$11,079+0.7%
2022$11,004+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$359,000

From:

To:

Sq Ft1,595DeedBook 6391, Page 2120Recorded11/25/2020

Property Sale

SaleMulti
$208,000

From:

To:

DeedBook 5958, Page 757NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/28/2013

Property Built

Built

Year Built: 1950