Skip to content

496 Madison Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1925

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Aug 29, 2016

Property Information

Block1111
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,400
51%
Improvement Value:$118,700
49%
Total Assessment$242,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,703+2.5%
2024$10,439+4.8%
2023$9,960+0.7%
2022$9,892+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 6141, Page 464Recorded8/31/2016

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 3529, Page 616

Property Built

Built

Year Built: 1925