Skip to content

202 Galloping Hill Rd

Roselle Park, NJ 07204

Built 1910

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Dec 28, 2015

Property Information

Block1111
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,018
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,700
38%
Improvement Value:$174,200
62%
Total Assessment$280,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,419+2.5%
2024$12,112+4.8%
2023$11,556+0.7%
2022$11,478+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$316,000

From:

To:

Sq Ft2,018DeedBook 6100, Page 512Recorded1/14/2016

Property Sale

SaleMulti
$212,500

From:

To:

DeedBook 5229, Page 35NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/31/2002

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3474, Page 488

Property Built

Built

Year Built: 1910