Skip to content

7 Linden Rd

Roselle Park, NJ 07204

Commercial

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jan 22, 2024

Property Information

Block1115
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SSSHOP
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,675
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,500
57%
Improvement Value:$155,100
43%
Total Assessment$357,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,810+2.5%
2024$15,420+4.8%
2023$14,712+0.7%
2022$14,612+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

DeedBook 6536, Page 135Recorded2/7/2024