Skip to content

270 Colfax Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1929

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 25, 2002

Property Information

Block113
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,198
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,700
52%
Improvement Value:$99,100
48%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,098+2.5%
2024$8,874+1.8%
2023$8,718+0.7%
2022$8,658+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,000

From:

To:

DeedBook 5306, Page 52NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/8/2002

Property Built

Built

Year Built: 1929