Skip to content

526 Webster Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1950

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block206
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
54%
Improvement Value:$107,200
46%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,266+2.5%
2024$10,012+4.8%
2023$9,553+0.7%
2022$9,488+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 6424, Page 440Recorded8/10/2021

Property Sale

Sale
$262,500

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 6233, Page 561Recorded12/11/2017

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft907DeedBook 5856, Page 700NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded3/24/2011

Property Sale

Sale
$171,000

From:

To:

DeedBook 5122, Page 45Recorded5/24/2001

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 3953, Page 725

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 3875, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1950