Skip to content

449 Amsterdam Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1935

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Apr 7, 2022

Property Information

Block208
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
59%
Improvement Value:$85,800
41%
Total Assessment$210,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,319+2.5%
2024$9,090+4.8%
2023$8,672+0.7%
2022$8,613+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 6461, Page 2436Recorded4/27/2022

Property Sale

SaleMulti
$208,000

From:

To:

DeedBook 6016, Page 387NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1935