Skip to content

229 Hawthorne St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Jan 23, 2026

Property Information

Block312
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,046
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,000
37%
Improvement Value:$195,800
63%
Total Assessment$310,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,740+2.5%
2024$13,402+4.8%
2023$12,786+0.7%
2022$12,699+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,046DeedBook 6609, Page 2209Recorded1/30/2026

Property Built

Built

Year Built: 1955