Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
113 Hawthorne St
Roselle Park, NJ 07204
Industrial
Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 14, 2001
Property Information
Block313
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
DescriptionPARKING
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$63,000
92%
Improvement Value:$5,300
8%
Total Assessment$68,300
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $3,020 | +2.5% |
| 2024 | $2,945 | +4.8% |
| 2023 | $2,810 | +0.7% |
| 2022 | $2,791 | +1.3% |
Property History
No events match the selected filters.