Skip to content

310 W Westfield Ave

Roselle Park, NJ 07204

Commercial

Last Sale Price
$1,275,000
Last Sale Date
Oct 16, 2000

Property Information

Block314
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMERCIAL BLDS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$630,000
22%
Improvement Value:$2,226,000
78%
Total Assessment$2,856,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$126,264+2.5%
2024$123,151+4.8%
2023$117,496+0.7%
2022$116,696+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$1,275,000
DeedBook 5114, Page 127

Property Sale

Sale
$1,275,000

From:

To:

DeedBook 5114, Page 127Recorded5/7/2001