Skip to content

814 Willis Place

Roselle Park, NJ 07204

Built 1926

Last Sale Price
$351,000
Last Sale Date
Jan 31, 2005

Property Information

Block406
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
50%
Improvement Value:$127,400
50%
Total Assessment$252,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,159+2.5%
2024$10,883+4.8%
2023$10,384+0.7%
2022$10,313+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$351,000

From:

To:

DeedBook 5483, Page 243Recorded2/3/2005

Property Sale

SaleMulti
$253,000

From:

To:

DeedBook 5402, Page 766Recorded12/4/2003

Property Built

Built

Year Built: 1926