Skip to content

819 Willis Place

Roselle Park, NJ 07204

Built 1951

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Feb 12, 2018

Property Information

Block407
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,543
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,200
54%
Improvement Value:$116,100
46%
Total Assessment$252,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,154+2.5%
2024$10,879+4.8%
2023$10,380+0.7%
2022$10,309+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,543DeedBook 6247, Page 349Recorded2/22/2018

Property Sale

SaleMulti
$292,000

From:

To:

DeedBook 5742, Page 35NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/26/2008

Property Built

Built

Year Built: 1951