Skip to content

174 Roselle Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1930

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Oct 9, 1999

Property Information

Block409
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,124
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,300
55%
Improvement Value:$106,700
45%
Total Assessment$236,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,434+2.5%
2024$10,176+4.8%
2023$9,709+0.7%
2022$9,643+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 4910, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1930