Skip to content

715 Pine St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1936

Last Sale Date
Dec 12, 2015

Property Information

Block410
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
51%
Improvement Value:$122,400
49%
Total Assessment$248,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,732+2.6%
2024$10,461+4.9%
2023$9,969+0.7%
2022$9,900+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1936