Skip to content

164 Colfax Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1929

Last Sale Date
Dec 12, 2015

Property Information

Block416
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
48%
Improvement Value:$123,500
52%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,500+2.5%
2024$10,241+4.8%
2023$9,771+0.7%
2022$9,704+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929