Skip to content

608 Larch St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1925

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Sep 26, 1996

Property Information

Block417
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
45%
Improvement Value:$151,800
55%
Total Assessment$273,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,105+2.5%
2024$11,806+4.8%
2023$11,264+0.7%
2022$11,187+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$140,000
DeedBook 4436, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1925