Skip to content

18 Colfax Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1926

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block422
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,622
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,800
38%
Improvement Value:$197,800
62%
Total Assessment$316,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,997+2.5%
2024$13,652+4.8%
2023$13,025+0.7%
2022$12,936+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,622DeedBook 6235, Page 508Recorded12/21/2017

Property Sale

SaleMulti
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,392DeedBook 6021, Page 850Recorded9/12/2014

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 4202, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1926