Skip to content

525 Chester Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1970

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 27, 1997

Property Information

Block423
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFR1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,450
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
37%
Improvement Value:$213,000
63%
Total Assessment$338,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,943+2.5%
2024$14,575+4.8%
2023$13,905+0.7%
2022$13,811+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4523, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1970