Skip to content

50 Lincoln Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1925

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 7, 2023

Property Information

Block503
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,400
47%
Improvement Value:$116,400
53%
Total Assessment$217,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,629+2.5%
2024$9,392+4.8%
2023$8,960+0.7%
2022$8,899+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$111,000
DeedBook 3464, Page 727

Property Built

Built

Year Built: 1925