Skip to content

14 Clay Ave W

Roselle Park, NJ 07204

Built 1905

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Feb 1, 2016

Property Information

Block513
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,000
43%
Improvement Value:$161,800
57%
Total Assessment$283,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,547+2.5%
2024$12,237+4.8%
2023$11,676+0.7%
2022$11,596+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,806DeedBook 6106, Page 318NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1905