Skip to content

220 Locust St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1920

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block602
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,431
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,300
43%
Improvement Value:$111,400
57%
Total Assessment$194,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,608+2.5%
2024$8,395+4.8%
2023$8,010+0.7%
2022$7,955+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$377,000

From: GREEN, SARAH

To: COLLINS, LETICIA

Sq Ft1,431DeedBook 6415, Page 2923Recorded6/7/2021

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From: MACHIN, SARA M, MACHIN, SARA M

To: GREEN, SARAH, GREEN, SARAH

Sq Ft1,431DeedBook 6296, Page 972Recorded11/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920