Skip to content

123 Butler Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1937

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 27, 2025

Property Information

Block602
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage657
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,600
56%
Improvement Value:$73,000
44%
Total Assessment$167,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,410+2.5%
2024$7,227+4.8%
2023$6,895+0.7%
2022$6,848+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$120,000

From:

To:

Sq Ft657DeedBook 6159, Page 941NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1937