Skip to content

217 Filbert St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1920

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Aug 30, 2018

Property Information

Block605
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2UG2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,674
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,500
25%
Improvement Value:$220,500
75%
Total Assessment$294,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,998+2.5%
2024$12,677+4.8%
2023$12,095+0.7%
2022$12,013+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,674DeedBook 6284, Page 246Recorded8/31/2018

Property Sale

SaleMulti
$139,500
DeedBook 3898, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1920