Skip to content

144 Warren Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1927

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block606
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,678
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,400
44%
Improvement Value:$126,800
56%
Total Assessment$225,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,956+2.5%
2024$9,711+4.8%
2023$9,265+0.7%
2022$9,202+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,678DeedBook 6421, Page 2644NU CodeFamily (1)Recorded7/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$162,500
DeedBook 3614, Page 441

Property Built

Built

Year Built: 1927