Skip to content

54 Warren Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1922

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Nov 30, 2016

Property Information

Block607
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,261
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
45%
Improvement Value:$111,300
55%
Total Assessment$202,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,944+2.5%
2024$8,723+4.8%
2023$8,323+0.7%
2022$8,266+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$196,000

From:

To:

Sq Ft1,261DeedBook 6159, Page 680NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/7/2016

Property Built

Built

Year Built: 1922