Skip to content

811 Walnut St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1940

Last Sale Date
Dec 12, 2015

Property Information

Block702
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,600
38%
Improvement Value:$173,800
62%
Total Assessment$279,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,102+2.6%
2024$11,798+4.9%
2023$11,245+0.7%
2022$11,166+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940