Skip to content

723 Hemlock St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block711
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,618
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,500
40%
Improvement Value:$139,100
60%
Total Assessment$230,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,195+2.5%
2024$9,943+4.8%
2023$9,487+0.7%
2022$9,422+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 4867, Page 277

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 3517, Page 512

Property Built

Built

Year Built: 1930