Skip to content

749 Woodland Ave

Roselle Park, NJ 07204

Built 1951

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Oct 20, 1989

Property Information

Block712
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1SF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
52%
Improvement Value:$109,100
48%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,129+2.5%
2024$9,879+4.8%
2023$9,425+0.7%
2022$9,361+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 3616, Page 905

Property Built

Built

Year Built: 1951