Skip to content

610 Walnut St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1870

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 2009

Property Information

Block713
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF1UG2UNITS
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,406
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,700
30%
Improvement Value:$281,800
70%
Total Assessment$402,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,795+2.5%
2024$17,356+4.8%
2023$16,559+0.7%
2022$16,446+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 4260, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1870