Skip to content

527 Spruce St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1940

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jul 30, 2014

Property Information

Block803
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,676
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,200
43%
Improvement Value:$140,400
57%
Total Assessment$246,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,902+2.5%
2024$10,633+4.8%
2023$10,145+0.7%
2022$10,076+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$295,000

From:

To:

DeedBook 6015, Page 228Recorded8/4/2014

Property Sale

SaleMulti
$266,000

From:

To:

DeedBook 5435, Page 974Recorded6/16/2004

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 3578, Page 691

Property Built

Built

Year Built: 1940