Skip to content

23 Clay Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1895

Last Sale Price
$187,250
Last Sale Date
Jun 28, 1995

Property Information

Block804
Lot29
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF1UG2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,735
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,800
35%
Improvement Value:$197,400
65%
Total Assessment$304,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,449+2.5%
2024$13,117+4.8%
2023$12,515+0.7%
2022$12,430+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$187,250
DeedBook 4261, Page 326

Property Sale

SaleMulti
$202,000
DeedBook 3503, Page 403

Property Built

Built

Year Built: 1895