Skip to content

409 Walnut St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2016

Property Information

Block805
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,713
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
40%
Improvement Value:$136,100
60%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,106+2.5%
2024$9,857+4.8%
2023$9,405+0.7%
2022$9,341+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924