Skip to content

215 Clay Ave E

Roselle Park, NJ 07204

Built 1920

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Oct 28, 2021

Property Information

Block808
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,398
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,600
42%
Improvement Value:$156,100
58%
Total Assessment$267,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,835+2.5%
2024$11,543+4.8%
2023$11,013+0.7%
2022$10,938+1.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$400,000

From: BARROS, MARIEL

To: NORIEGA,STEFANIE & ALBUJA,F JNTS

Sq Ft1,398DeedBook 6438, Page 177NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/9/2021

Property Sale

SaleMulti
$231,000

From: KNAPP, JAMES R EXECUTOR

To: PEREZ, MARIEL

Sq Ft1,204DeedBook 5866, Page 742NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/21/2011

Property Built

Built

Year Built: 1920