Skip to content

113 Dalton St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1955

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Apr 18, 2016

Property Information

Block904
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF2AG2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,369
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,500
36%
Improvement Value:$145,000
64%
Total Assessment$227,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,058+2.5%
2024$9,810+4.8%
2023$9,359+0.7%
2022$9,296+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$180,000

From:

To:

Sq Ft2,369DeedBook 6118, Page 122NU CodeFamily (1)Recorded5/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 1955