Skip to content

164 Berwyn St

Roselle Park, NJ 07204

Built 1920

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Jul 3, 2019

Property Information

Block905
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRoselle Park Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF4UG 2UNITS
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,522
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,500
34%
Improvement Value:$200,700
66%
Total Assessment$303,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,404+2.5%
2024$13,074+4.8%
2023$12,474+0.7%
2022$12,389+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,522DeedBook 6341, Page 552Recorded9/26/2019

Property Sale

SaleMulti
$255,000
DeedBook 4987, Page 13

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 3573, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 1920